בשבוע שעבר, במסגרת טקס The Game Awards 2019, נחשפה לראשונה קונסולת הדור הבא של ה-Xbox, ה-Xbox Series X. הקונסולה צפויה לצאת בתקופת החגים הבאה, בסוף 2020.

בשבוע שעבר, במהלך כנס The Game Awards 2019, קיבלנו מבט ראשון לדור הבא של ה-Xbox, ה-Xbox Series X. עם מבנה נקי של תיבה עומדת, האינטרנט מהר מאוד יצר שורת ממים שצוחקים על המבנה הפשוט ומעט לא קונבנציונלי של הקונסולה.

זו בהחלט לא הפעם הראשונה שאנחנו שומעים על קונסולת הדור הבא של Xbox. לפני יותר משנה, בסוף הפרזנטציה העמוסה של Xbox במהלך תערוכת E3 2018, מנכ"ל Xbox פיל ספנסר (Phil Spencer) עדכן שקונסולת הדור הבא בתהליכי פיתוח. באותו זמן הערכנו שהדור הבא של ה-Xbox יהיה יותר דומה למחשב ביתי, וצדקנו, לפחות במראה.

התחלה של סריה חדשה

בחשיפה שלו, ראינו שה-Xbox Series X הוא גבוה – בערך פי שלוש מהשלט שנמצא לידו לקנה מידה. הוא מכיל כונן דיסקים ופתח איוורור בולט מלמעלה. כמובן שניתן יהיה גם להושיב את ה-Xbox Series X בצורה אפקית, ולא תצטרכו למצוא שידה חדשה שמסוגלת להכיל את הקונסולה כשהיא מתנשאת לגובה.

חשוב לשים לב שהשם שלו, Xbox Series X הוא לא השם של הדור הבא של ה-Xbox כולו, אלא ממש של הדגם הספציפי שהוצג. בראיון לאתר Business Insider, נציג Xbox הסביר כי "השם שאנחנו לוקחים איתנו קדימה לדור הבא הוא פשוט Xbox, ובטקס The Game Awards, ראיתם את השם הזה רואה אור דרך ה-Xbox Series X." השם של דור הקונסולות החדש הוא פשוט Xbox, בלי מספרים, אותיות ושמות נוספים.

אבל לשם הדגם, ה-Series X, יש משמעות נוספת עבורנו. זה לא הולך להיות הדגם היחיד, ואנחנו צפויים לראות עוד דגמים של ה-Xbox בעתיד, ואולי אפילו בקרוב. אילו מן דגמים? המעצב CptOneEyedWilly עיצוב מוקאפים של שני דגמים נוספים, ה-Xbox Series S וה-Xbox Series C.

חשוב לזכור שנכון לכרגע, ה-Xbox Series S וה-Xbox Series C הם לא יותר מקונספט שמעצב חשב עליו. עם זאת, יש לשניהם לא מעט אחיזה במציאות.

לפני מספר חודשים, Microsoft השיקה דגם חדש של Xbox One S ללא כונן דיסקים, אליו הקונספט של ה-Xbox Series S מנסה להדמות. זה לא סוד שכונן דיסקים תופס הרבה נפח פיזי בקונסולה, שלייצר עותקים פיזיים של משחקים עולה לא מעט כסף, ושהמכירות הפיזיות של משחקים יורדות משנה לשנה. נדמה כי עולם הגיימינג מתקדם בצורה בלתי נמנעת לעתיד שכולו דיגיטלי, בין אם אנחנו מרוצים מכך ובין אם לא. לכן דגם כמו ה-Xbox Series S שמוצג למעלה נראה מאוד צפוי והגיוני.

נקודת הקיצון של זה היא אולי הקונספט של ה-Xbox Series C, שמונעת באמצעות ענן. כבר כמה זמן ידוע לנו שלצד תוכנית ה-Xbox Game Pass, חברת Microsoft עובדת על פרוייקט נוסף, ה-Project xCloud, אשר עתיד לאפשר לשחק בספריית משחקי ה-Xbox שלכם דרך הענן של Microsoft. בעוד שגם Google השיקה בחודש שעבר פרוייקט דומה עם ה-Google Stadia, שלא זכה לביקורות מהללות בהשקה שלו, הביקורת המקדימות על ה-Project xCloud דווקא היו יותר חמימות. אם פרוייקט שכזה יזכה להצלחה, לא מן הנמנע ש-Xbox תשיק סטרימר ייעודי לטלוויזיה, שעשוי להיות דומה ל-Series C.

בפעם האחרונה שדיברנו על הדור הבא של ה-Xbox, התייחסנו לשמות הקוד Scarlett, Lockhart ו-Anaconda. לפי השמועות שדווחו אז באתר Windows Central, שם הקוד Scarlett התייחס לדור הקונסולות הכולל, ואילו ה-Anaconda התייחס לדגם החזק יותר שמקביל ל-Xbox One X, ו-Lockhart לדגם החלש יותר שמקביל ל-Xbox One S. לפי המידע הזה, ה-Xbox Series X הוא כנראה מה שנקרא Anaconda, וה-Lockhart הוא דגם חדש, חלש יותר, שטרם נחשף בפנינו.

בתוך הקופסה

ה-Xbox Series X הולך להיות מכשיר מאוד חזק. כמה חזק? Xbox טוענים שמשחקים יוכלו לרוץ ברזולוציה של 4K עד 120 פריימים לשניה, עם אפשרות לרוץ גם ב-8K. בנוסף, הקונסולה החדשה תאפשר לטכנולוגיות חדשות כמו VRR (או Variable Refresh Rate, קצב רענון משתנה) ו-VRS (או Variable Rate Shading).

הקונסולה החדשה תכיל דיסק SSD כדי לצמצם זמני טעינה, אך כרגע לא ידוע באיזה נפח. היא תכיל שלל טכנולוגיות נוספות לצמצום השהיה במשחקים, ולשפר תגובתיות לשלט. בדומה ל-Xbox One, היא תאפשר תאימות לאחור (לפחות בצורה חלקית כמו שקיימת כרגע) למשחקים של הקונסולות הקודמות.

גם השלט של ה-Xbox עבר שדרוג. הוא מקבל עיצוב פיזי מעט שונה, ו-D-Pad היברידי חדש שמעוצב בצורה דומה ל-Xbox Elite Wireless Controller Series 2. בנוסף, השלט יכלול כפתור Share חדש שבדומה לשלטים ב-PlayStation 4, יאפשר לכם לצלם צילומי מסך ולהקליט וידאו בפשטות.

senua's saga hellblade 2

יחד עם דור הקונסולות החדש, אנחנו צפויים לראות שורה של משחקים אקסקלוסיביים מרשימים ממגוון הסטודיואים ש-Microsoft רכשה. כבר ראינו הכרזות למשחקים Halo Infinite, שיהיה כותר השקה של הקונסולה החדשה, ו-Senua's Saga: Hellblade 2, שנמצא בתחילת הפיתוח שלו אבל כבר נראה מסקרן ומרשים ביותר. מה שברור הוא ש-Xbox הבינו שמשחקים אקסקלוסיביים מוצלחים הם נקודת מכירה מאוד רצינית, ומנסים להשקיע רבות כדי לתת פייט רציני לאקסקלוסיביים של המתחרות בדור הבא.

לצד שירותים כמו ה-Xbox Game Pass ובהמשך ה-Project xCloud, נראה כי ל-Microsoft יש תותחים מאוד כבדים, והדור הבא הולך להיות מאוד מסקרן. אני בעצמי מפנטז על לקנות לעצמי Xbox, גם אם זה רק בשביל לשחק עליו משחקים של Xbox Game Pass.

קונסולת הדור הבא של Xbox, ה-Xbox Series X, צפויה לצאת בתקופת החגים הבאה, בסוף 2020.