אם שמתם לב לפרסומים שלי בחודשים האחרונים, אני די אוהב את Shovel Knight, אחד ממשחקי הפלאטפורמה הטובים של הזמן האחרון, ואחת הדוגמאות לכך שמשחקי מחשב יכולים לקבל מימון מההמונים ולא ממפיצה גדולה. ב-2014 המשחק הצית את אהבתנו לפלאטפורמרים קלאסיים כמו מגה מן, סופר מאריו, קאסלווניה ו-Ducktails. ב-2015 יצאה ההרחבה הראשונה, Plague of Shadows ויצרה קמפיין אלטרניטיבי, עם סיפור טוב יותר ומשחקיות איטית יותר שאיפשרה המון אפשרויות. ועכשיו מגיעה ההרחבה השנייה – Specter of Torment, אשר עוקבת אחרי האביר האפלולי Specter Knight

בתור התחלה, הסיפור אמנם לא מאכזב, אבל אלו פלאטפורמרים קלאסיים שאנו מדברים עליהם, אז זה לא אומר הרבה. המשחק מתרחש לפני הקמפיין הראשי, וספקטר נייט מצטווה ע"י The Enchantress לגייס שמונה אבירים להשתלטות שלה על הארץ. כל שלב הוא בעצם המסע של האביר לשכנע כל אחד מהבוסים לעבוד עבור הרשעית הראשית. למה אנחנו עובדים בשבילה? מי היה ספקטר נייט לפני שהוא מת? והאם הוא יקוד בפניה בסופו של דבר? כל זה מתגלה דרך פלאשבאקים שבאמת מצליחים לסקרן.

specter-of-torment-flashback

בהחלט אפשר להגיד הסיפור טוב יותר מהקמפיין הראשון, אבל מבחינתי זהו צעד לאחור. אחרי ש-PoS הציג סיפור שנותן טוויסט קטן על סיפור האהבה הקלישאתי יחד עם דמויות מגוונות ומבדרות, מלבד ההיסטוריה של ספקטר נייט הסיפור די מונוטוני. ספקטר עצמו מרגיש חד תווי. ממורמר, אפלולי וחסר רגש. בעוד ל-Plague Knight הייתה אנימציית מנוחה בה הוא רקד, מה שגם הוסיף לסיפור וגם נתן לו קצת יותר נפח מ"אלכימאי מטורף", לספקטר יש אנימציית מנוחה של להפנות כתף… טיפה Shadow the Hedgehog מידי לטעמי. בכל זאת, אין מה להתלונן על הסיפור יותר מידי בפלאטפורמר קלאסי.

אחת הנקודות החזקות של המשחק בעבר הייתה הפיקסל ארט של המשחק והמוזיקה, ובהחלט אפשר להגיד שהשקיעו בהם מאוד גם בקמפיין הזה. בנוסף לכמה מנגינות נוספות כל המנגינות מהשלבים קיבלו רמיקס נחוץ. אחרי שנתיים וחצי ושני קמפיינים שלמים עם אותה מנגינה, הרמיקסים הללו באו בזמן. הם בעלי טון אפלולי ואב-טיפוסי, כמו שמתאים למשחק. אנחנו משחקים אביר אפלולי בשלבים שעדיין לא שופצו לקראת הקמפיין הראשי. הם לאו דווקא טובים יותר מהמקוריים, אבל הם מתאימים יותר. לגבי הפיקסל ארט, מעבר לפלאשבקים המוצגים דרך פילטר וינטג'י, והאויבים החדשים שמתאימים גם הם לאביר האפלולי, בהחלט הערכתי את התוספות הקטנות שרואים אחרי כל בוס מהמרפסת. אתן לכם לראות למה אני מתכוון בעצמכם…

lichyard_3

אבל בפלאטפורמר כמו בפלאטפורמר, הכי חשוב זה המשחק עצמו, והוא משובח כמו תמיד. הוא שונה מאוד מ-Shovel Knight עצמו. לא רק שהוא מסוגל לטפס על קירות, אלא גם לשסף יריבים ולהגדיל את הזמן בו הוא שוהה באוויר. זה יחד עם החיסרון שלו – הכובד שלו מנמיך את הקפיצות והורס פלאטפורמות מסוימות בעת קפיצה מהן או נחיתה עליהן – יוצר חוויה אווירית מאתגרת ומהירה. עוד אלמנט שמגדיל את האקשן הוא הקסם. הוא אמנם מצומצם ולא מתמלא מעצמו כמו אצל פלייג נייט, אך ביצועי קרב מרשימים יביאו לבונוס קסם. בעוד הקמפיין הראשי הוא משחק מאוד מגה מן-י, ו-PoS מאט את המשחק, SoT מאיץ את המשחק.

אם התחלנו לדבר על שינויים במשחק, גם השלבים עצמם עברו שינוי מהותי. הם לא רק נראים ונשמעים שונה, הם גם מתאימים לסט היכולות של אבירנו האפל. בניגוד ל-PoS שהציג שלבים כמעט זהים לקמפיין המקורי, SoT מציג שלבים שונים לחלוטין שמאפשרים לשחקן לבחון את היכולות החדשות של האביר האפל. מה גם, אביזרי הקסם ניתנים לשיפור הפעם, מה שנותן להם יכולות נוספות וחזקות יותר ומבליט את ההבדל בינם לאלו של המשחק הראשי. הפעם האביזרים בהחלט עם יכולות חדשות, שלבים חדשים, ואביזרים שבאמת שונים מאלו שבקמפיין הראשי, המשחק באמת מרגיש שונה.

lostcity_1

בנוסף למשחק עצמו התווסף גם מצב אתגר מיוחד לספקטר נייט, מצב Body Swap לאלו המעוניינים בשינוי המין והמגדר של הדמויות בקמפיין הראשי, ומצב קו-אופ לאלו שרוצים לשתף חבר. אל תדאגו, הוא לא מקל על המשחק, בנוסף הוא מכניס אלמנט תחרותי בסגנון משחקי מריו החדשים. המצבים הללו לא ישנו את המשחק בצורה דרמטית, אך הם יתנו יותר אופציות לשחק את המשחק. ובהתחשב בכך שהן צורפו אוטומטית למי שקנה את המשחק לפני וייקרו את המשחק רק ב-10 דולרים לעומת המחיר המקורי, זו בהחלט עסקה טובה.

למי שעוד לא ניסה את ההרחבה החדשה, או את המשחק המקורי באופן כללי, ומעוניין לשחק במשחק פלאטפורמה קלאסי משובח, אני בהחלט ממליץ על המשחק הזה. אם אינכם בטוחים שאתם רוצים את כל החבילה, אפשר לקנות קמפיינים בודדים. אם זו הבחירה שלכם, אז ההרחבה החדשה היא בהחלט האופציה הטובה מבין שלושת הקמפיינים. אם משחקיות מאתגרת ומהירה, סיפור טרגי, ומספיק שינויים מהמשחק המקורי, בהחלט אפשר להסתכל על המשחק כמשחק שונה ונפרד לחלוטין.