Children of Morta הוא משחק בסגנון חקר מבוכים, שמעוצב בחן רב בעזרת גרפיקת פיקסלים, עם דגש מרענן על מאפיין תמטי שנראה במשחקים אך לעיתים רחוקות – משפחה.

אם תמיד הייתה לכם חולשה למשחקי גרפיקת פיקסלים בשל הפשטות הצבעונית שמאפיינת את העולמות שלהם, Children of Morta הוא כנראה המשחק עבורכם.

המשחק זורק אתכם לתוך עולם יפהפה, אך אפוף בצל קודר. רוע עתיק הידוע כריקבון (The Corruption) שוחרר ועל משפחת ברגסון (Bergson), שומרי ממלכת מורטה, לפזר אותו על ידי ניקיון מעמיק של סדרת מרתפי רוגלייט וכמובן הבסת הבוסים המאתגרים.

פגוש את הברגסונים

כאשר תתחילו את Children of Morta, אתם לא תבחרו מקצוע כמו שעושים ברוב משחקי התפקידים. במקום זה, אתם תבחרו באחד מבני משפחת ברגסון (או בשניים אם אתם משחקים במצב Co-Op).

משפחת ברגסון היא די מגוונת כאשר מדברים על כישורי לחימה. ג'ון (John), אבי המשפחה, משתמש במגן וחרב, הבת הגדולה לינדה (Linda) היא קשתית, קווין (Kevin) ומארק (Mark) הם יותר הטיפוסים של קרבות קרובים ולוסי (Lucy), הצעירה שבמשפחה, היא קוסמת שמשחקת באש. וכדי להכות בפטיש, יש לנו את ג'ואי (Joey), האחיין של ג'ון, שמשתמש בפטיש ענקי.

לכל אחד מבני משפחת ברגסון יש יכולות ותכונות יחודיות שתוכלו לפתח על ידי זה שתשחקו איתם. תוכלו לשדרג את עצמכם גם בדרכים אחרות – לדוד בן יש נפחיה בה תוכלו לשפר את הנתונים של כל דמויות המשפחה ולסבתא מרגרט יש ספר מיוחד שמעצים את הכוחות אותם תמצאו במרתפים.

לזחול כמו תולעת ללא תועלת

רוב זמן המשחק ב-Children of Morta יעבור בניווט דרך מבוכים בעלי מספר חדרים וקומות. תוכלו למצוא שם כוחות או סוחרים שמוכרים אותם, משימות צדדיות קצרות כגון הגנה על קבוצת פליטים הבורחים מהריקבון, משחקי זכרון, קרבות בגלים קצרים ועוד. בסוף המבוך תמצאו כמובן קרב בוס. רוב הבוסים יתקפו בתבנית מסויימת ולמרות זאת הם די מאתגרים. כאשר תביסו בוס, תפתחו את המבוך הבא.

כמו הרבה משחקים בסגנון רוגלייט, המבוכים ישנו את התצורה שלהם כל פעם שתרדו לחקור אותם. בכל פעם גם תוכלו למצוא משימות צד חדשות, הזדמנויות וחידות שלא ראיתם קודם. השוטטות במבוך בדרך כלל תעניק לכם כל מיני שדרוגים, חפצים שתוכלו לאסוף וכוחות. הכוחות מאוד מגוונים, ויכולים לעשות הרבה דברים שונים, למשל להגביר את הנתונים של הדמות, את קצב קבלת נקודות ניסיון או אפילו לזמן רחפן קטן שילחם לצדכם עד שאתם מתים או מסיימים את המבוך.

המשחק Children of Morta ירגיש לכם קצת גריינדי פה ושם, אך זה לא בהכרח דבר רע. אפילו אם תמותו לפני שהצלחתם להרוג את הבוס במבוך, חלק מהסיפור של משפחת ברגסון ימשיך להתקדם ויאפשר לכם לפתוח חפצים חדשים.

עדיין תצטרכו לעשות גריינדינג לעיתים כדי לשפר את הנתונים שלכם ולעלות רמות עם הדמויות כדי שבכלל יהיה לכם סיכוי לנצח את הבוסים. כמו כן, תאלצו לצלול למעמקי המבוכים כדי לצבור מטבעות ונקודות ניסיון על ידי הריגת מפלצות לרוב.

תוכלו למצוא כמה באגים במשחק, אבל זה צפוי ממשחק ששוחרר זה עתה. באג אחד שבאמת ביאס היה באמצע משימת ליווי של ילד בחזרה לחיק אימו. בנקודה מסוימת הילד נתקע מול הקיר ושום דבר לא הצליח להזיז אותו משם, מה שגרם ליציאה מהמשחק והתחלת המבוך מחדש.

כשפיקסלים מספרים סיפור

המשחק Children of Morta מציג גרפיקת פיקסלים מהטובות, יפות ומפורטות ביותר שראינו במשחק. הדמויות מצליחות להיות מלאות הבעה למרות שהן מפוקסלות, והסביבות נראות נהדר, על אף שהן היו מעט משעממות.

הקריין של המשחק עושה עבודה נהדרת בהסברת תרחישי המשחק בקול מרגיע אך חודר. זה כמעט כמו סיפור לפני השינה, מה שמאוד מתחבר עם התמה המשפחתית.

למשחק יש פסקול יפהפה שמתאים מאוד לאווירה בכל סצנה ומקום. המנגינה החמימה של אחוזת המשפחה, האווירה המצמררת של המערות והמוסיקה הלהוטה של קרבות הבוס, כל אלה יוצרים קומפוזיציה שקולעת למטרה, תמיד. גם אפקטי הסאונד מוצלחים לרוב, אולי חוץ מהצחוק המתמיד והמעצבן של הגובלינים הקשתים, אבל אולי זה רק אנחנו.

Children of Morta הוא משחק רוגלייט מצויין וישיר ששווה לכם לבדוק אם אתם חובבים משחקי גרפיקת פיקסלים או חקר מבוכים. האמנות נהדרת, ממש תאווה לעיניים לאלו שמעריכים גרפיקת פיקסלים. המשחקיות והמכניקות משתלבים יפה והגריינדינג בדרך כלל שווה את זה.

הדגש של המשחק על המשפחה הוא שינוי מקצב נחמד במונחים של סיפורת, וזה בהחלט לא משהו שרואים כל יום. אז תתפסו קרוב משפחה או חבר, ותצילו את ממלכת מורטה יחדיו.