Pokemon Legends: Arceus מציע הרבה דברים שהוסיפו ואהבנו, הרבה דברים שהורידו ופחות אהבנו, ולמרות שהוא ממש לא יפה ויזואלית, הוא בהחלט משחק פוקימון שמעריצים יהנו ממנו.


אחרי הרבה זמן שמעריצי פוקימון חלמו לקבל משחק עולם פתוח ששובר את הנוסחה ארוכת השנים, Pokemon Legends: Arceus מביא שינוי מרענן ומשנה לגמרי את הנוסחה שאנחנו היינו רגילים אליה. 

יותר חקר, פחות הרפתקה

מהרגעים הראשונים שלו, Pokemon Legends: Arceus הוא לא כמו משחקי פוקימון רגילים. אז נכון, לא עובר הרבה זמן, נותנים לכם לבחור פוקימון התחלתי, ולצאת להתחיל לתפוס פוקימונים, אבל שם הדמיון בערך נגמר. אין לכם פה מכונים, אין לכם פה כמעט מאמנים, ולמעשה, כל הפן של ההרפתקה עצמה לא באמת קיים פה.

במקום זאת, אתם יוצאים כל פעם מכפר ג'ובילייף, ובוחרים באיזו מפה לטייל. פחות עולם פתוח, יותר מונסטר האנטר סטייל. 

לאורך הסיפור, אתם תחקרו כל פעם מפה אחרת, תשקיטו את הפוקימון שמתפרע בה, ותתפסו פוקימונים שונים לאורך הדרך.

אבל איפה שהאלמנט של הרפתקה טיפה הולך לאיבוד, נכנס אלמנט של חקר שהוא משמעותי לא פחות. Pokemon Legends Arceus שולח אתכם לחקור מפות מלאות במקומות לחקור, וזה בהחלט כיף. אז נכון, לא כל פינה מלאה בכל טוב, ולהרבה מקומות אתם לא תוכלו להגיע בהתחלה גם אם תנסו ממש קשה, אבל מה שיש לכם לחקור, כיף ברמות.

Pokemon Legends Arceus

הכיף הזה ממשיך ומשתפר כשאתם מתקדמים בסיפור ומשיגים עוד פוקימוני רכיבה שמאפשרים לכם להגיע למקומות חדשים בכל פעם. משחיה, דרך טיפוס הרים ותעופה, פוקימוני הרכיבה יעזרו לכם להגיע לכל מקום בסופו של דבר.

לא מחליפים פוקימון מנצח

אבל אם חשבתם ש-Pokemon Legends: Arceus משנה את כל מה שהכרתם בנוגע לחקר העולם, חכו עד שתשמעו מה המשחק עושה עם הקרבות, כי גם שם לא חסרים שינויים.

בראש ובראשונה, אתם יכולים להרגע – זה לא Let's Go, ועדיין יש לכם קרבות מול פוקימונים ומול מאמנים, אבל בעיקר נגד פוקימונים. הרי בכל זאת, מדובר בתקופה פרה היסטורית שבה בני אדם פחדו מפוקימונים, אז לתפוס אותם? ועוד לאמן אותם?

פוקימונים הם מסוכנים, ואחת הסכנות הללו היא שהם יכולים להתקיף אתכם בעולם הפתוח, ואפילו לגרום לכם להתעלף. זה לא קורה המון, אבל זה כן מוסיף אלמנט מסויים של חלחלה וזהירות כדי שלא תטיילו סתם לאן שבא לכם.

Pokemon Legends Arceus

רוב מה שאתם מכירים מקרבות פוקימון תקף גם פה – הסוגים עדיין חזקים זה נגד זה באותו אופן, וחלק גדול מההתקפות נשאר במשחק. אבל כל המערכת של סטטים וסדר התורות השתנה לגמרי. חלק מהדברים הרבה יותר נוחים והגיוניים, אבל הרוב מבולגן ומבלבל מאוד.

אז בעוד שהרבה מהשינויים הללו משפרים את איכות החיים, כמו נגיד זה שאתם יכולים בכל רגע להתאים מחדש את ההתקפות של הפוקימונים שלכם ולא צריכים ללכת לדוג פוקימונים כדי להשיג Heart Scale או משהו, חלק מהשינויים משנה ממש את המערכת שעבדה טוב ולא באמת דרשה שינוי, בטח שלא בסדר הגודל הזה.

לצד הקרבות הרגילים, המשחק מוסיף קרבות בוס מול פוקימונים אצילים שתצטרכו להציל לאורך הסיפור. בקרבות הללו אתם תבלו את רוב הזמן מחוץ לקרב בעודכם מתחמקים מההתקפות שלהם וזורקים עליהם אוכל. רוב הקרבות הללו הרגישו מאוד מנותקים מהמשחקיות הקבועה של פוקימון, אבל זה לאו דווקא רע.

אבל מחוץ לקרב, באמת שרק שיפרו. זה כיף לכוון פוקדור על פוקימונים ולתפוס אותם, ממש. אבל עוד יותר כיף לזרוק פוקדור על פוקימון אחד, לזרוק פוקדור על פוקימון אחר, וכל זה בזמן שאתם שולחים את הפוקימון שלכם לשבור איזו אבן או להרביץ לאיזה עץ. הכל תלוי בעיקר בזריזות הידיים שלכם.

Pokemon Legends Arceus

המשחק מציע יותר מרק קרבות ולכידת פוקימונים – לאורך ההרפתקה שלכם אתם תפגשו שלל אנשים שיציעו לכם משימות צד. אלה יכולות להיות משימות למצוא פוקימון מסויים, או שלל דברים בסגנון הזה, ואלו לרוב עוד דרכים להפוך את ההרפתקה שלכם למעניינת יותר, גם אם אין פה איזה עומק עלילתי.

לצד כל אלה, המשחק מציע מבחר של פוקימונים חדשים וצורות חדשות, שלל פוקימונים מהעבר, צורות אלפא חדשות שאתם אוספים, ומעניק לכם חוויית תפיסת פוקימונים מהמהנות יותר.

151 גוונים של חום

אבל בכל מה שקשור לויזואליות, המשחק נופל ביחס להמון משחקי פוקימון אחרים. Pokemon Legends: Arceus פשוט ממש לא יפה, וזה די חבל. במקום להיות משחק צבעוני, רוב הצבעים הם אפורים, חומים, ושאר גוונים משעממים, וגם הטקסטורות לא מפורטות. זה פשוט יוצר משחק מאוד לא מושך ויזואלית, וזה באמת חבל, בעיקר כי הציפיות מהויזואליות במשחק כזה הן באמת לא גבוהות.

גם בכל מה שקשור לסאונד, המשחק לוקח צעד לאחור. כל הפוקימונים חזרו לצלילי ה-16 ביט שלהם, גם פיקאצ'ו ואיבי שזכו לדיבוב במשחקים הקודמים. והמנגינות עצמן גם הן נשמעות פשוטות יותר, שקטות יותר, ופחות קליטות.

Pokemon Legends Arceus

למרות שהוא לא מאוד מרשים מבחינה ויזואלית, Pokemon Legends: Arceus עושה את מה שהיה נראה בלתי אפשרי, ושובר את הנוסחה הנצחית של משחקי פוקימון. 

הוא שונה, ובזה אין ספק, אבל הוא נותן לכם לחקור את עולם הפוקימונים בצורה שלא היתה כמותה מעולם. רק חבל שהוא טיפה מאבד מחוויית ההרפתקה של המשחקים.

עכשיו רק נשאר לקוות שהמשחקים הבאים בסדרה יקחו את מה שהצליח פה וישמרו את מה שהצליח במשחקים הקודמים, כי זה בהחלט הולך להיות העתיד של משחקי פוקימון.

מפתחת: Game Freak

מפיצה: Nintendo

תאריך יציאה: 28 בינואר 2022

ז'אנר: הרפתקאות, תפקידים

זמין על: Switch

בוקר על: Switch

עותק הביקורת של Pokemon Legends: Arceus סופק על ידי נינטנדו ישראל.