את היום הראשון בשבוע פתחנו בבית הנסן בירושלים יחד עם אמיר בלום מקהילת Make Games JLM, הקהילה הירושלמית ליוצרי משחקים. ה- Game Jam שהתחיל היום בשעה 10:00 ויסתיים מחר בשעה 21:00 היה בנושא "השאירו את האש בוערת", וביריית הפתיחה החלו 36 שעות במהלכן התשוקה לפתח ולעצב משחקי וידאו תבער בכל אחד ואחת מבין 50 המשתתפים.

ארבעים וחמש הדקות הראשונות הוקדשו לסיעור מוחות, פיץ' (הצגת הרעיונות) וחלוקה לקבוצות. התהליך הפיק במהרה מספר רעיונות למשחקי וידאו והמתח באוויר סימל את התחושה של כולם – מתחילים. הרעיונות המופשטים לאט מתגבשים לשורות קוד, הופכים לאנימציות וסאונד ובעוד יממה מעכשיו הם יהיו משחק, ואני כבר מחכה לשחק בכל אחד מהם. שימו לב לכמה רעיונות שהלכו שם:

דמיינו שאתם שף מסעדה סוג ב' המשתמש בלהבה כדי לבשל ולהדליק נרות על שולחות כדי ליצור אווירה רומנטית. אבל לצערו של השף, הוא חייב לחסוך כמה שיותר כדי שהמסעדה שלו לא תיסגר מה שהופך את המטרה שלו, כלומר שלכם, ללמצוא את האיזון שישאיר את הלקוחות במסעדה – אוכל "אכיל מספיק" ואווירה שלכל הפחות לא תעודד גירושין (זו המסעדה שלקחת אותי אליה?!). 

במשחק אחר תשחקו נזירה האוחזת לפיד ומדליקה נרות לאורך המנזר כדי להבריח רוחות רעות, שעושות הכל כדי שהנזירה תמצא את עצמה מגששת באפלה, בניסיון להדליק את הלפיד שכבה. אבל למה להסתפק בלשחק את אשת הדת? משחק אחר מציע לכם לשחק את האל עצמו ולשלוט ברוחות כדי להסית ענני גשם ולשמור את מדורת הכפר שסוגד לכם בוערת.

למרות שהמשחקים ממש בחיתולים, חלקם מאוד סיקרן אותי. למשל משחק בו אתם מתעוררים בפירמידה ויודעים דבר אחד בלבד – אסור שהלפיד שלכם יכבה, אחרת נכבים גם סיכוייכם לצאת מהפירמידה בחיים. היה גם משחק עם כיוון אחר לגמרי, בו הוא מכריח אתכם למחוק אפליקציות ותמונות מהטלפון הנייד שלכם כדי שהשמן במנורה לא יגמר. למה שתעשו את זה אתם שואלים? אם נודה על האמת, אילו מחיקת תמונה שלא פתחתי כבר חצי שנה הייתה מקדמת אותי ב- Leader Board הייתי מוחק אותה בלי לחשוב פעמיים. אבל מה עם משחק שלא שיחקתי שבוע? או תמונה שצילמתי הבוקר? איפה יעבור הגבול? ממש משחק להרהור עצמי.

חלק מהמשחקים מפותחים לסביבת מציאות מדומה ובאחד מהם עליכם רק "לא לשפוך את השמן עד שתגיעו למנורה". נשמע פשוט למדי לא? אבל גם אם אתם וירטואוזים ומוזגים בחסד עליון, תתכוננו לערימות של מכשולים שיאלצו אתכם להתכופף, להסתובב ולקפוץ, כל זאת ללא שטיפת שמן תישפך לכם. עוד משחק עשוי להראות לכם שאין משהו נפלא יותר מלרחף בחלל במציאות מדומה ולהיות כוכבי לכת שמנסים לתקן את השמש?  

משחק אחד פירש את "השאירו את האש בוערת" בצורה ייחודית ומשעשעת; תשחקו טרול שהמשימה שלו היא לעצבן את המשתתפים ב- Game Jam, ולומר להם שהמשחק שעליו הם עמלים פשוט גרוע – זה בטוח ידליק אותם וישאיר אותם בוערים, מבפנים לפחות. 

צוות אחר לקח את הרעיון למקום שונה לחלוטין ומשתמש במציאות רבודה כדי לאפשר לנו לראות צלילים. כן, קראתם נכון. הם הבטיחו לי חוויה ראשונית מחר עם אמירה נחרצת שהסבלנות תשתלם ושזו תהיה חוויה כל-כך שונה מכל מה שאני מכיר. מודה באשמה, אני כבר חסר סבלנות.

קומה שלמה ששוריינה לטובת חמישים המשתתפים, יחד עם עשרה מתנדבים מנטורים ואנשי צוות שגורמים להכל לקרות. בשיחה עם אמיר הוא הישיר אליי מבט ואמר "אני לא אארגן עוד Game Jam, הוא פשוט יקרה – זו קהילה שאינה תלויה באדם אחד". הוא סיפר לי על המפגשים השבועיים (ערבי שני) בהם הם עובדים הן על פרויקטים אישיים והן על פרויקטים קהילתיים, בסביבה לומדת ותומכת בלב ירושלים.

במפגשים אלו ישנם קורסים מזורזים בבנית מציאות מדומה ומידול בתלת מימד בתוכנת 'Blender' ואלו מהווים רק חלק מהסביבה שהקהילה מייצרת. "לעיר יש הרבה מה להציע לתחום הגיימינג, ואנחנו רק משתלבים בכיוון אליו העיר הולכת", אמיר הוסיף בצניעות וביטחון, והוא צודק. הם זוכים לתמיכה מהעירייה ומ-The American Center in Jerusalem, וגם לבצלאל ולאוניברסיטה העברית יש קורסים משולבים ליצירת משחקי וידאו. 

קהילת Make Games JLM מקבלת בחום גם אנשים מחוץ לירושלים, כמובן, אך היא התאגדה סביב הרצון להשאיר ירושלמים "בתוך החומות" וליצור תוכן גיימינג מעניין, כזה המשלב סיפור מרתק ועיצוב המושך את העין.

היום הראשון עומד להסתיים או לכל הפחות להשאיר את האש בוערת לתוך הלילה, אבל ה-Game Jam עדיין פתוח למשתתפים חדשים. אם בוערת בכם התשוקה לפתח משחק, המנטורים של הקהילה עומדים לרשותכם, לפחות לעוד כעשרים וארבע שעות. המשחקים יוצגו מחר בשעה 21:00, אנחנו נהיה שם כדי לשחק ולספר, ואתם?

צילום: באדיבות ריקי רחמן וקהילת Make Games JLM