קן מוס (Ken Moss), סמנכ"ל הטכנולוגיות של EA פרסם בבלוג שלו על הכוונה של EA להתחיל בניסויים בהזרמת משחקים בשירותי ענן. החזון נקרא פרויקט "אטלס" (Project Atlas) שמוס הכריז עליו לפני שנה. מוס מדבר על עולם חי ונושם שמשתנה על סמך פעולות שחקנים, בינה מלאכותית ואף לפי העולם האמיתי. על החזון החלו לעבוד 1000 איש מעובדי EA והוא מנסה לחדש את החשיבה בתחום הגיימינג.

הרעיון העומד מאחורי הפרוייקט הוא הרצון ליצור עולמות שבהם למנוע המשחק יש עוד תפקידים מלבד גרפיקה, כמו אינטראקציה עם בינה מלאכותית, עזרה בבניית העיצוב של המשחק, ואינטגרציה אל תוך הענן. כל אלה אמורים להיות משולבים בתוך הפרויקט וליצור מנוע משחק שיניע את עולם המשחק כעולם חי ונושם שמשתנה גם כשהשחקנים אינם מחוברים. כל זה קורה גם היום, אך מוס טוען שזה יהיה ברמה אחרת לגמרי ממה שאנחנו מכירים.

Titanfall 2 הולך להיות אחד מארבעת המשחקים שנבחרו לבטא

פרויקט אטלס אמור להיות מבוסס על מנוע המשחקים של EA שנקרא Frostbite. ההישענות על רשת מחשבי ענן יגדיל את כוח העיבוד של המנוע וייתן לו לבצע הרבה יותר ממה שהוא יכול להוציא היום ממחשב בודד. הטכנולוגיה אמורה להגדיל את העולמות הפתוחים, להשתמש ברזולוציות גבוהות יותר, לנצל קישוריות מהירה יותר וטכנולוגיות של ביג דאטה.

כחלק מהחזון, EA מתכוונים לבחון את יכולות שידור הענן שלהם בזמן הקרוב. לפי הדיווח הם ינסו לבחון את יכולתם להזרים את המשחק בגרפיקה גבוהה תוך שמירה על תגובה מהירה לפעילות השחקנים. הבחינה תנסה לבדוק את המחשקים על פני כמה פלטפורמות ושיתופי פעולה בין שחקנים בין פלטפורמות שונות.

EA אינה הראשונה לפעול בתחום. חברות רבות מנסות לפרוץ את התחום כבר שנים רבות, והאחרונה שבהן, Google Stadia, אמורה להשיק שירות פעיל למשתמשים החל מחודש נובמבר הקרוב. יש סימני שאלה רבים לגבי היכולת להזרים משחקים ברזולוציה גבוהה ובקצב ריענון טוב. Google הראו במרץ 2019 שהם מסוגלים להזרים את המשחקים באופן הזה, ואנו נחכה לראות אם אכן זה הולך לקרות.

הטכנולוגיה שעליה מתבסס הפרוייקט ככל הנראה מגיעה מחברת GameFly אשר נרכשה בידי Electronic Arts בשנה שעברה. החברה אפשרה בעבר לשירות סטרימינג של משחקים ופתחה טכנולוגיה שמתגברת על הבעיה הגדולה של הזרמת משחקים בענן: input lag. זה המהירות בין הלחיצה על הכפתור לביצוע במשחק עצמו.

המשחקים הראשונים שייבחנו בשירות הם FIFA 19, Titanfall 2, Need For Speed Rivals,ו-Unravel. אתם מוזמנים להירשם לבטא של השירות כאן.

הנקודה האחרונה המעניינת היא של EA יש את חנות Origin שמעניקה מנוי חודשי או שנתי למשחקים מרשימה מאוד גדולה. בשילוב עם טכנולוגיית הזרמה בענן היא תוכל באמת להפוך לשירות משחקים בדומה לנטפליקס וערוצי VOD אחרים. אם EA תשכיל לשלב בין שני הפלטפורמות היא תוכל להציע שירות מתחרה לסטאדיה שאולי אף יתעלה עליו. אנחנו נמשיך לעקוב ונעדכן.