הכרטיס החדש מבית AMD מגיע בסערה בכדי לכבוש את פסגת כרטיסי ה-1080p, ומשלב ביצועים מרשימים ביחד עם מחיר שמציב אותו במרכז המיינסטרים.

ה-RX 5600XT הוא אחת התוספות החדשות למשפחת ה-RX 5000 של הענקית האדומה, כחלק מהרצון של AMD להשתלט על שוק המיינסטרים של הגיימרים, ובעצם להכתיר יורש חדש לקונספט שיצר ה-GTX 1060 המזדקן של NVIDIA – כרטיס מיינסטרים, בעלות סבירה, המסוגל להריץ כל משחק ברזולוצית FHD בלי בעיה.

לקחנו את ה-Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC לסיבוב. פייר? התלהבנו.

RX 5600XT – תעודת זהות

ה-5600XT הוא אחד האחים במשפחת Radeon RX 5000 של AMD, הכוללת, נכון לכתיבת שורות אלו, 6 כרטיסי מסך שונים, החל מה-5500 וה-5500XT הבסיסיים, דרך ה-5600 וה-5600XT המיינסטרימיים, ועד ה-5700 וה-5700XT המתקדמים לשוק הבינוני-גבוה.

כפי שהתחלנו לומר, ה-Radeon RX 5600XT מיועד לאזור כרטיסי המיינסטרים, אלו שמחירם נע בסביבות ה-1500 ש"ח, ויאפשרו להפעיל כל משחק הקיים בשוק ברזולוציית FHD, מבלי למצמץ. דבר זה מציב את ה-5600XT בתחרות ישירה אל מול ה-1660Super וה-1660Ti של האויבת הירוקה.

כחלק מהרצון של AMD לתקוף את NVIDIA, לקראת שחרורו של ה-RX 5600XT החליטו ב-AMD שהם רוצים להאיץ קצת את הכרטיס, וביצעו שינויים ב-BIOS שלו, דבר הגרם לבעיות רבות בעת שחרורם של הכרטיסים לציבור, בדמות תקיעות, קריסות, ובעיות יציבות. למזלנו – עדכון VBIOS פשוט פותר את כל הבעיות. בכל מקרה, המשתמש הרגיל לא אמור להיתקל בכרטיסים עם ה-VBIOS הישן, אלא לקבל את המעודכן ישר מהחנות.

ה-Radeon RX 5600XT מגיע עם 2,304 מעבדי זרימה (המקבילים במטרתם לליבות ה-CUDA של NVIDIA), בתדר בסיס של 1,355MHz ותדר בוסט של 1,560MHz. כל זאת ביחד עם 6GB של GDDR6 מהיר, ברוחב פס של 192bit.

המנה העיקרית – Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC

את הבחינה אנחנו עושים היום על ה-Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC, שהוא הגרסה הבכירה ביותר של Gigabyte עבור כרטיס זה מבין 2 הכרטיסים אותם מציעה החברה, כאשר השני הוא גרסאת ה-Windforce OC.

ה-Gigabyte Radeon RX 5600XT מגיע עם מערכת קירור אוויר מתקדמת מבית Gigabyte הנקראת Windforce 3X, הכוללת 3 מאווררי 80 מ"מ, כשהאמצעי מבין ה-3 מסתובב בכיוון הופכי במטרה לצמצם את מערבולות האוויר היוצרות רעש ופוגעות בזרימת האוויר החלקה.

מלבד שלושת המאווררים איתם מגיע הקירור, הקירור המתקדם כולל לא פחות מ-5 צינורות נחושת אשר נוגעים ישירות בחלקים החשובים שעל ה-PCB (כמו ה-VRAM וה-MOFSET), ומעבירים באופן יעיל את החום מהחלקים, דרך צינורות הנחושת, אל עבר סנפירי האלומיניום הענקיים המצויים לאורך כל הקירור.

Gigabyte RTX 2060 Gaming OC Pro air direction

אלמנט שצבר תאוצה משמעותית בשנים האחרונות בשוק כרטיסי המסך הוא ה-back-plate, שמעבר למטרתה המוצהרת שהינה שמירה על המבנה הפיזי של הכרטיס שלא יפגע ממשקלו העצמי כשהוא תלוי במערכת ומוחזק אך ורק ע"י חיבור ה-PCIE ו-2 ברגים. אך מלבד כך, והיות וה-back-plate עשויה ממתכת, חברת Gigabyte (וחברות נוספות) מנצלות אותה לטובת מערך פיזור החום של הכרטיס, כך שהיא מהווה חלק אינטגרלי ממערכת הקירור.

כמובן שאי אפשר לשכוח את ה-RGB, שכלול גם בכרטיס המדובר, בדמות הלוגו של חברת Gigabyte בחלקו הקדמי של הכרטיס (בדומה לכל כרטיסי ה-Gaming של החברה), אשר ניתן לשליטה וסנכרון עם שאר רכיבי ה-RGB במערכת שלכם מבית Gigabyte, בעזרת תוכנת ה-RGB FUSION.

ה-Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC מגיע עם 3 יציאות DisplayPort 1.4, וכן יציאת HDMI 2.0b נוספת. כלומר, ניתן לחבר לכרטיס עד 4 מסכים לעבודה במקביל. הכרטיס לא כולל יציאת USB Type-C עבור מערכות VR.

מבחינת גודל פיזי לאלו מכם המתכננים מערכת מיני ושוקלים אותו, ה-Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC הוא כרטיס לא קטן פיזית, עם אורך של כ-280 מ"מ (או כ-28 ס"מ), ורוחב אשר יחסום את חיבור ה-PCI (או PCIE) שמתחתיו לטובת הקירור של הכרטיס.

מבחני הביצועים

לפני שנתחיל במבחנים נחזור לנושא ה-VBIOS. קודם כל נציין שמרבית הבחינות בוצעו עבור 2 גרסאות ה-VBIOS של הכרטיס. עדכון ה-VBIOS אינו מסובך והוא כמעט זהה לעדכון BIOS רגיל במחשב. לאלו מכם שלא מבינים בנושא – מומלץ לבקש מהחנות ממנה אתם רוכשים את הכרטיס לבצע את העדכון בעצמם.

עדיין לפני המבחנים, חשוב לציין שה-Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC, הוא הפלא ופלא, גרסת OC, המגיעה עם OverClock הישר מהמפעל של החברה. הגרסה אותה אנחנו בוחנים מגיעה עם תדר בוסט של 1,620MHz (בהשוואה ל-1,560MHz בגרסאות הבסיס של AMD).

מערכת הבחינות כוללת:

  • מעבד Ryzen 3700X עם תדר בסיס של 3.6GHz
  • לוח אם Gigabyte X470 AORUS Ultra Gaming
  • זיכרון G.Skill 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz TridentZ RGB
  • ספק כוח Corsair RM750X
  • אמצעי אחסון Samsung 970EVO 512GB m.2 SSD
  • קירור למעבד Corsair H115i Platinum 280mm
  • מערכת הפעלה Windows 10

כלל הבדיקות בהגדרות הגבוהות ביותר האפשריות עבור כל מבחן, בכל תוכנת Benchmark.

Final Fantasy Benching Tool

המבחן הראשון שנערך השתמש בכלי ה-Benchmark של Final Fantasy, ברזולוציית 1080p על הגדרות גבוהות (High Quality), לאחר מכן הרצה עבור רזולוציית 1440p עם הגדרות גבוהות (High Quality). התוצאה בסגול הינה לפני עדכון ה-VBIOS, ובאדום לאחריו.

קודם כל, ניתן לראות באופן חד משמעי את השיפור המשמעותי המתקבל מעצם שדרוג ה-VBIOS לכרטיס. מדובר על שיפור של כ-9% בביצועים. ובהחלט חשוב לומר שמדובר על שיפור שאינו מסובך, אינו עולה כסף, והוא מקובל (ואף מומלץ) ע"י יצרניות הכרטיסים.

התוצאות מראות לנו שברמת ה-FHD התוצאות ממקומות את הכרטיס בנקודה שבה בעצם לא תהיה בעיה להריץ כל משחק. ברמת ה-2K, בעוד שהכרטיס מציג ביצועים סבירים בהחלט, ניתן להבין שהכרטיס לא יצליח להתמודד עם כל משחק, ולא בכל הגדרות.

WoT enCore

המבחן השני שנערך השתמש בכלי הבדיקה enCore מבית Wargaming, המבוסס על המנוע הגרפי של World Of Tanks, והורץ ברזולוציית 1080p ו-2K עם הגדרות Ultra:

גם במבחן זה ניתן לראות את ההבדל הגדול שבין התוצאות שהתקבלו לפני עדכון ה-VBIOS ולאחריו, עם שיפור קבוע של כ-9-10 אחוזים בשתי הבחינות.

התוצאות בשני המבחנים מעודדות, כשניתן לראות בבירור שלכרטיס אין שום בעיה להתמודד עם הבחינה ברזולוציית FHD, וכשאנחנו מסתכלים על רזולוציית 2K ניתן לראות שהכרטיס אכן מצליח להתמודד עם הרזולוציה, אך בעוד ש-WoT הוא משחק לא מורכב במיוחד מבחינה גרפית, עם משחקים כבדים יותר – הכרטיס כנראה לא יצליח להתמודד.

3DMark Time Spy & Fire Strike

המבחן השלישי שהורץ מורכב משני מבחנים: מבחן Time Spy ומבחן Fire Strike. שניהם בתוכנת 3DMark:

כפי שראינו בשתי בחינות הקודמות, גם כאן ניתן לראות שיפור של כ-10% בביצועים לאחר עדכון ה-VBIOS, כך שאכן ניתן לראות עקביות בעליית הביצועים.

בשני המבחנים עצמם ניתן לראות שהכרטיס מקבל תוצאות גבוהות מאוד, במיוחד כשמכניסים לחשבון את העובדה ששני המבחנים בוחנים את ה-GPU בעומס משמעותי וארוך, הן גרפי והן מבחינת חישובים פיזיקלים.

מבחן Fire Strike מתמקד בביצועי DX11, בעוד ש-Time Spy מתמקד בביצועים עם DX12. כלומר, בעוד שמשחקים מעט ישנים יותר ירוצו עם FPS גבוה ללא בעיה, משחקים חדשים וכבדים עשוים להציג FPS בינוני בחלקים העמוסים שלהם.

Unigine Superposition

המבחן הרביעי הופעל ברזולוציה 1920X1080 והגדרות EXTREME:

במבחן זה, הבוחן את יכולות החישוב של המעבד הגרפי (ה-GPU) ע"י הרצה של חישובים פיזיקליים מורכבים מרובים במקביל, ובצורה מתמשכת, ה-5600XT שלנו קיבל תוצאה של 4,053 (לאחר העדכון), אשר מציב אותו מתחת לכרטיסי ה-5700XT של AMD (המקבלים כ-5200 נקודות), אך הרבה מעל ל-GTX 1660 של NVIDIA (המקבל כ-3000 נקודות).

באנצ'מארק משחקים

שני המשחקים עליהם הרצנו את הבדיקות היו World War Z, ו-Ghost Recon: Breakpoint. בשניהם הורץ המבחן ברזולוציית 2K, עם הגדרות Ultra מלאות.

שני המשחקים הם משחקים הדורשים מאמץ רב מכרטיס המסך, בין אם בשל הגרפיקה המתקדמת ב-GRB, ובין אם בגלל הגופים הנעים הרבים ב-WWZ. כפי שניתן לראות, ה-FPS הממוצע היה גבוה יחסית לרזולוציה בשני המשחקים (58 ב-GRB, ו-147 ב-WWZ) ועם עומסים יחסית גבוהים שהופעלו על ה-GPU עצמו, בהם הוא עמד בגבורה.

מילות סיכום

נראה ש-AMD אכן הצליחה לייצר כרטיס שימצא בדיוק את ה-sweet spot שביחסי עלות-תועלת כך שיתאים בדיוק לטווח המיינסטרים של הגיימרים. הכרטיס יאפשר לבעליו להפעיל כל משחק שירצו ברזולוציית 1080p, וכפי שראינו בבחינות, מסוגל לעמוד בצורה מרשימה גם ברזולוציות של 2K.

מבחינת NVIDIA, ה-5600XT הוא בעיה קשה, שכן מבחינת ביצועים הוא ממוקם בין ה-1660Ti וה-1660Super מצד אחד, וה-RTX 2060 מצד שני. כך שבעוד שברוב המשחקים ה-Radeon RX 5600XT עוקף את כרטיסי המיינסטרים של NVIDIA, החיסרון היחיד שלו הוא בחוסר יכולות Ray Tracing.

בשורה התחתונה – נראה ש-AMD הצליחה ליצור מחליף ל-GTX 1060 6GB שהיה פופולארי מאוד בדור הקודם. האם ה-Radeon RX 5600XT יכול לתפוס את מקומו? בעיות הסובבות את כרטיסי RX 5000 של AMD, כמו דריוורים לקויים, עדיין עשויות לפגוע ב-5600XT, אך מבחינת יחסי עלות-תועלת לביצועים, ניתן לומר שה-Radeon RX 5600XT ראוי לתואר "מלך ה-1080p החדש".

כרטיס המסך Gigabyte Radeon RX 5600XT Gaming OC סופק על ידי נציגות Gigabyte בישראל.