ה-AOC C24G1 מצוייד במהירות תגובה וקצב רענון מצוינים, קעירות, ומחיר זול. אלה הופכים אותו לבחירה מוצלחת במיוחד לאלו שרוצים מסך מהיר וזול, אך מוכנים להתפשר מעט.

מגוון מסכי המחשב הוא רב, ואפילו מבלבל. פעמים רבות כדי להנות מפיצ'רים מסויימים, נצטרך לחרוג לגדלי מסך ורזולוציות שאנו לאו דווקא זקוקים להם, וידחקו את התקציב שלנו אל המעטפת. מסך ה-AOC C24G1 מבית AOC הוא מסך Full HD בגודל 24" עם פאנל VA, שמתהדר בקצב רענון גבוה, זמן תגובה נמוך, טכנולוגיית FreeSync, וקעירות עדינה של 1500R. גם בגזרת התמחור – הוא יחסית עדין על הארנק.

מסך Full HD בגודל 24" ופאנל VA, קצב רענון גבוה, זמן תגובה נמוך, טכנולוגיית FreeSync, וקעירות בתקן 1500R.

מפרט טכני

מסך ה-AOC C24G1 תומך ברזלוציה של Full HD בלבד – 1920X1080, ועושה זאת בזמן תגובה נמוך של 1 m/s יחד עם קצב רענון של 144Hz, חרף שימוש בפאנל VA שנחשב לעיתים רבות לפשרה בתחום. שני פרמטרים אלו הפכו לסטנדרט בכל הקשור למשחקיות תחרותית, בדגש על ז'אנר ה-First Person Shooter.

המסך מגיע מצויד בטכנולוגיית ה-FreeSync מבית AMD הדואגת לסנכרן בין תדר רענון המסך לתדר הפלט של כרטיס המסך. מטרת טכנולוגיה זו היא למנוע "קריעות" ו"גמגומים" של תצוגת המסך הנובעת מאי תאימות עם קצב הפריימים לשניה (FPS).

למרות היותם של מסכי ה-FreeSync מתחרים באופן ישיר במסכים המצוידים בטכנולוגיית ה-G-Sync מבית Nvidia, החליטה האחרונה לפתוח לפני כחודשיים למשתמשים את האופציה להפעיל טכנולוגיה זו גם על מסכי FreeSync, מה שהופך מסכים כדוגמת מסך ה-AOC C24G1 לכדאיים כפליים – ניתן להשתמש בהם גם בכרטיסי המסך של Nvidia וגם באלו של AMD ולהנות מגרפיקה חלקה.

המסך מתהדר בזווית צפייה רחבה של 178 מעלות על הנייר, אם כי בפועל הוא כנראה נותן זווית צפייה שמרנית יותר, עקב שתי "מגבלות" מרכזיות: קעירות המסך, והעובדה שהוא אינו מצויד בציפוי מונע השתקפות בסביבה מוארת באור יום (משרדים או חדר מואר במיוחד). לעומת זאת – בתאורה ביתית צהובה יחסית, לא נרשמה השתקפות חריגה.

היצרן טוען לפאנל Frameless בשלושת צדדיו, שיחד עם קעירות המסך יאפשרו לכם להצמיד מסכים זהים אחד לשני עם פער גישור מינימלי. בפועל – במצב מסך יחיד הרווח בין קצה המסך הפעיל לקצה הפאנל יחסית גדול ועומד על כחצי סנטימטר, דבר שקצת מטיל בספק את היכולת של צמד מסכים מסוג זה לספק תמונה רציפה עם הפרעות מינימליות.

3 screens side by side
פאנל ה-Frameless בשלושת צדדיו, וקעירות המסך יאפשרו לכם להצמיד מסכים זהים אחד לשני עם פער גישור מינימלי.

המסך מגיע ארוז היטב בארגז נשיאה נוח ומעוצב בטוב טעם. הוא מגיע עם כבלי Display Port ו-HDMI, חוברת הוראות הפעלה בעברית, ודיסק המכיל את ההתקנים. במחשב שלי אין כונן דיסקים. את ההתקן הורדתי מהאתר האמריקאי של AOC, לאחר שלא נמצא באירופאי הקישור להורדה.

יאמר לזכות היבואן בארץ – איסטרוניקס, שהם היו קשובים להערות אליה, ובנוסף סייעו טלפונית בזמינות גבוהה להגדרת הפרמטרים השונים לתצוגה מיטבית.

עיצוב וארגונומיה

מבחינת עיצובית – מסך ה-AOC C24G1 מקפיד על עיצוב פשוט, נקי, עם רמיזות קלות להיותו מסך המוקדש לעולם משחקי המחשב. מצד אחד – הפאנל הקדמי שלו הוא בצבע שחור מט פשוט, אך הוא מתהדר בפס פלסטיק אדום בתחתיו עם דוגמה עדינה האמורה להקנות לו מראה של אלומיניום מוברש. גם בחלקו האחורי של המסך אין הפתעה – רובו שחור מט, עם עיטורי פלסטיק אדום הזהים לזה שנמצא בתחתיתו.

התרשמתי מאוד לטובה מהרגלית של המסך: היא לא חריגה במיוחד בגודלה ומאפשרת להצמיד אליה מקלדת בקלות במידה ושולחן המחשב שלכם לוקה בחיסרון בגזרת העומק. הרגלית מתמודדת יפה עם משקל המסך ומקנה יציבות חרף קעירותו, גם כאשר לוקחים את המסך לגובהו המקסימלי או מסובבים אותו על צירו למקסימום האפשרי.

"רגלית המסך לא חריגה במיוחד בגודלה ומאפשרת להצמיד אליה מקלדת בקלות"

מבחינת זוויות כיוונון המסך – ניתן להנמיכו ולהגביהו בטווח תנועה מרשים של 13 ס"מ. יחד עם האופציה לסובב אותו על צירו בטווח תנועה של 68 מעלות והאופציה להטות אותו מעלה ומטה יאפשרו לכם למצוא את הגובה והזוויות הנוחים לישיבה שלכם.

לצערנו, לא ניתן לסובב את המסך על צידו ב90 מעלות כך שיעמוד על צידו בפורטרייט, ללא שימוש בזרוע התקן ייעודית בתקן VESA בה תומך המסך אך אינה כלולה במארז.

5 מקשי ה-OSD ממוקמים במיקום לא נוח בעיניי – בתחתית המסך בצידו הימני. השליטה בהם אינה אינטואיטיבית דיה לטעמי, גם לאחר התעסקות מרובה וזווית הלחיצה לא הייתה נוחה. הסמלילים אינם מוארים, וחרוטים בלבד על גבי מסגרת המסך ללא צבע כלשהו.

"5 מקשי ה-OSD ממוקמים במיקום לא נוח"

בנוסף – מיקום כפתור ההדלקה/כיבוי אינו נמצא מתחת לנורת החיווי של המסך, דבר שהוביל לכך שבכל התעסקות עם ה-OSD, הלחיצה הראשונה הובילה לכיבוי והדלקה מחודשים של המסך. כן אזקוף לזכות המסך את העובדה שמדובר בכפתורים פיזיים ולא כפתורי מגע רגישים יתר על המידה.

ביצועים, הגדרות

מסך ה-AOC C24G1 שהה אצלי לביקורת לאורך כמעט 8 שבועות, בהם יצא לי להתנסות במשחקים שונים, אך בעיקר משחקי אסטרטגיה וניהול, עריכת מסמכים, עריכת תמונות ווידיאו וצפייה בתכני פייסבוק ויו-טיוב.

באופן כללי, המסך סיפק תצוגת צבעים טובה וחדות טובה במרבית השימושים. הוא לא זרח באופן חריג עבור אחד מהם – והוא עושה בדיוק את מה שהוא מתיימר לעשות: לתת פתרון All Around טוב, עם זמן תגובה ומהיר וקצב רענון גבוה.

הקעירות המתונה יחסית בתקן 1500R אפשרה עבודה נוחה עם תוכנות עריכה גרפיות כך שמצד אחד לא זוהו עיוותים כמו שלרוב מתרחשים בקצוות משטח העבודה, אך מצד שני הודות לקעירות זו קצוות המסך הרגישו קרובים יחסית, ולא דרשו עבודה מרובה של הצוואר.

הקעירות תרמה גם לתחושה האימרסיביות בעת משחקי FPS כדוגמת Dead by Daylight או Call of Duty: Black Ops 4. מעט מריחות נרשמו בתנועות אופקיות מהירות, אך לא בצורה חריגה, וזו נשארה מגבלה מסויימת ברוב מסכי ה-MID RANGE וגם במסכי ה-High Range הפחות טובים.

קעירות בתקן 1500R עדינה מספיק כדי למנוע עיוותים בעריכה גרפית, אך תורמת לתחושת האימרסיביות

הודות לפתיחת טכנולוגיית ה-G-Sync ע"י Nvidia למסכי FreeSync, הפעלתי מצב זה במשחקים השונים והדבר סייע לקבלת תמונה חלקה יותר וצמצום ה-Frame Drops והקריעות לחלוטין.

המסך איכזב אותי בעיקר בחדות הפיקסלים סביב פונטים או סמלילים עדינים. שורת הכרטיסיות של הדפדפן נראתה לא חדה הן מבחינת הכיתוב, והן מבחינת הסמלים. הדבר התבטא גם בזמן העבודה על פונטים בעריכה גרפית ועל וידיאו, ודרש ממני לוודא מול חברי צוות אחרים באתר כי התוצרים תקינים.

המסך גם סבל מעט מאי-אחידות בפאנל התאורה האחורית, בעיקר בקצוותיו. הדבר התבטא בעיקר במשחקים חשוכים. בסך הכל משרע הצבעים הוצג בצורה טובה, ללא פגם משמעותי.

מבחינת תפריט ההגדרות – זהו התפריט הסטנדרטי של AOC של כלל המסכים מהסדרות האחרונות. לא נתעכב עליו יתר על המידה, והוא זהה לזה שתוכלו למצוא בביקורת של תומר על מסך ה-AG271UG גם הוא של AOC.

פיצ'רים לגיימינג

מסך הגדרה שדווקא כן אתעכב עליו הוא ה-Game Setting. במסך זה תוכלו לבחור בין מצבי ה-Game Mode. מדובר ב-Presets מוגדרים מראש במסך (ועוד שלושה נוספים הניתנים להגדרה אישית), המותאמים על פי היצרן לז'אנרים שונים של משחקים: FPS, Racing ו-RTS.

ה-Presets משתנים אחד בין השני בהפעלת או כיבוי פיצ'רים מסויימים במסך כמו ה-Overdrive שנועד להחליק את התמונה, מצב ה-Gamma וטמפ' הצבעים השונות. בסופו של דבר, שיחקתי ומצאתי את הצבעים שהיו לי הכי נעימים בעין ומצב Gamma 2 הרגיש לי כמדויק ביותר.

במסך ה-Game Setting תוכלו לבחור בין מצבי ה-Game Mode או להגדיר 3 אישיים על פי העדפתכם

מצב ה-RTS הרגיש כמשפר במיוחד במשחקים מהז'אנר הזה לעומת מצב ה-FPS, ואהבתי את גוון הצבעים שלו והאופן בו הוא השפיע על התנועתיות של האובייקטים במסך, כך שלרוב דבקתי בו או שכפלתי אותו אל תוך Preset ידני גם במשחקים אחרים.

בנוסף הקפדתי על הפעלת פילטר האור הכחול במצב המרסן ביותר שלו, עקב העובדה שאני נמצא שעות רבות מול מסכים. בעיניי זהו פיצ'ר חשוב, והיכולת לשלוט בעוצמות שונות שלו חשובה אף היא.

פיצ'ר מגניב נוסף, הוא האפשרות להפעיל כוונת (Cross Hair) המוצגת בדומה ל-OSD על המסך. היא אינה מזוהה על ידי המחשב, ופיצ'ר זה קיים במרבית מסכי הגיימינג של AOC. כמובן שעבור אנשים מסויימים שימוש בכוונת זו יחשב כרמאות.

פיצ'ר מגניב נוסף, הוא האפשרות להפעיל כוונת (Cross Hair) המוצגת בדומה ל-OSD על המסך

סיכום – טוב בהכל, אך לא מצטיין

מסך ה-AOC C24G1 הוא מסך Mid-Range המיועד לשחקני מחשב. הוא מביא פיצ'רים רבים החשובים לשחקנים כמו זמן תגובה מינימלי, קצב רענון גבוה, חיבור Display Port ורזלוציית Full HD.

הוא עושה זאת באריזה עיצובית נעימה לעין עם עיטורי פלסטיק אדומים יפים המשווים לו מראה תחרותי. הוא אינו מצויד בתאורת RGB כלל, דבר שייתפס כחיובי אצל חלק מקוראינו. פעמים רבות אורחים שהגיעו לביתי ציינו שעיצוב המסך מרשים, נקי ומושך גם כשהמסך היה כבוי.

מאוד אהבתי את אפשרות הגדרת ה-presets למצבי המשחק, בעיקר את העובדה שניתן להגדיר באופן אישי 3 מצבים ולהחליף ביניהם בלחיצת כפתור מבלי לטייל בנבכי התפריט, בנוסף על הפיצ'רים הנוספים.

המסך מגיע עם מסגרת מינימלית, רגלית מעוצבת היטב וקעירות מסך עדינה שעושה חסד עם גודלו הקטן "יחסית" של מסך 24". הוא מושלם לאלו שמחפשים מסך שני נוסף בתג מחיר נמוך יחסית, או לאלו שמצוידים במחשב שלא מסוגל להגיע לרזולוציה הגבוהות יותר כמו 2K או 4K בקצב פריימים מספק, ושמעדיפים להנות מ-Full HD בקצב פריימים מירבי.

ללא ספק – יש מסכים טובים ממנו בשוק, שיספקו תוצאות טובות יותר, אך במחיר גבוה יותר. הוא לא יגרום לכם לשמוט את הלסת בתדהמה, אך מנגד – הוא לא ישבור לכם את החסכונות במחיר מומלץ לצרכן של 1250 ₪.

כל אלו הופכים את מסך ה-AOC C24G1 לבחירה מצויינת לאלו שבונים מחשב בתקציב מוגבל, מחשב נוסף בבית לשחקן צעיר שרק החל את דרכו בעולם המחשבים, או מעוניינים ליצור לעצמם עמדה מרובת מסכים בתקציב נמוך.