אחת ההכרזות המשמעותיות עבורי במסיבת העיתונאים של Sony השנה בתערוכת E3 – Electronic Entertainment Expo, הייתה ההקרנה של סרטון המשחק (Gameplay) של Marvel's Spider-Man, כותר אקסלוסיבי לPlayStation 4. כמה משמעותית? אני יכול לומר בוודאות שהמשחק הכריע את הכף לכך שארכוש בדצמבר הקרוב PlayStation 4, ולא משדרג את ה-Xbox One שלי ל Xbox One X (או בקיצור, XBOX). למה? בואו נכנס אל עובי הקור(ה).

Insomniac Games, הסטודיו המוצלח שמאחורי משחקים מוצלחים Ratchet & Clank, Spyro וכמובן Sunset Overdrive, אמון על פיתוח המשחק הנוכחי שיתקיים ביקום הקומיקס של Marvel. בפעם הקודמת ששמענו על המשחק, זה היה בE3 2016, בדיוק לפני שנה. שם זכינו להצצה חטופה על המשחק, שעיקרה – העברת התנועתיות הזריזה בה ספיידרמן ידוע אל השחקן.

רבים ממעריציו של ספיידרמן החזיקו אצבעות במהלך השנה, כאשר האופטימים מביניהם זורקים לחלל האינטרנט את הדברים שירצו לראות, והפסימים מזכירים לכולנו את משחקי הספיידרמן השונים שקיבלנו בעבר, חלקם במקביל ל2 סדרות הסרטים (זו עם טובי מגוויר, וזו עם אנדרו גארפילד), וחלקם לא, אשר היו מאוד תנודתיים באיכותם: החל מזבל טהור, דרך משחקים עם מכניקות מסוימות שנעשו טוב, וכלה במשחקים שהיו טובים אך ממוצעים ביחס למשחקים אחרים באותו סגנון, כדוגמת Prototype המצויין, שהציג גיבור-על בעיר ניו-יורק.

כעת, לאחר צפייה בסרטון, עושה רושם שסוף-סוף גיבור-העל יורה הקורים שכולנו כ"כ אוהבים זוכה למשחק שיעשה חסד עם הFranchise. אבל… משהו פה מרגיש מוכר. לא, אני לא מדבר על החליפה אדומה-כחולה. לרבים, לאחר צפייה בסרטון, הדבר הראשון שקפץ לראש הייתה סדרת Arkham של גיבור-על אחר, מיקום של DC Comics, האביר האפל, העין הצופה בחשיכה, הבלש הטוב בעולם – Batman, אך האם זה דבר רע?

התשובה היא – לא. סדרת Arkham המוצלחת מבית Rocksteady Games (נשים רגע בצד את Origins שפותח ע"י סטודיו אחר), היוותה מופת ודוגמא לכל משחקי הוידיאו על גיבורי-על באשר הם. סדרה שחידשה בכל כותר, הציגה סיפור מרתק שנכתב היטב, והצליחה להעביר בצורה מוצלחת את מערכת היחסית של Batman עם ה-Joker, ויצרה סטנדרט בכל מה שקשור למכניקת קרבות. במה המשחק Spider-Man מזכיר את סדרת Arkham? ההתגנבות שספיידי מבצע בתחילת הסרטון, ה-Spidey-Sense שמתריע בפניו על אויב שעתיד להנחית מכה – הכל מעורר תחושה של דה-ז'ה-וו לסדרת Arkham. אבל, בעוד שיש משחקים שחיקו את סדרת Arkham בצורה גרועה, Marvel's Spider-Man עושה זאת בצורה מצויינת שעושה חסד עם ספיידי, וזה העיקר. סגנון המכות, השימוש בגאדג'טים השונים, האמירות הסרקסטיות – הכל זועק Spider-Man.

מבחינת עלילה, יודעי דבר אומרים שלפי הסתכלות על החליפה אותה ספיידי לובש במשחק וטרם נראתה, ניתן להסיק שהמשחק הוא לא אדפטציה של אחת מעלילות ספרי הקומיקס, אלא יצירה בפני עצמה. בסרטון אנחנו רואים דמויות מוכרות כמו Kingpin) Wilson Fisk), שנמצא מאחורי סורג-ובריח, Mr. Negative) Martin Li) שעושה רושם כי יהיה האויב המרכזי סביבו עלילת המשחק תנוע, Yuri Watanabe, קפטן ב NYPD, שמשוחחת עם ספיידי בדומה לדרך שבה אלפרד וג'ים גורדון משוחחים עם Batman. לא אספיילר לאלו מכם שלא מכירים את הסיפור על קפטן יורי. דבר חריג נוסף שניתן להבחין בו בסרטון הוא שלט חוצות שעליו הכתובת Osborne For Mayor, אירוע שאנחנו לא מכירים מסדרת הקומיקס.

דבר אחד בלבד מוריד לי קצת מההתלהבות – השימוש ב Quick Time Events. לאלו מכם שלא יודעים – QTE הם אותם חלקים במשחק שבה אתם שולטים בדמות על ידי לחיצה מתוזמנת על כפתורי הבקר, בהתאם לסימנים חזותיים על גבי המסך בצורות שונות (הזזת סמן מטרה, לחיצה מספר רב של פעמים על כפתור מסוים ועוד). בעוד ש-QTE יכולים לתרום לאווירת המשחק, ולאפשר לנו לקחת חלק פעיל בקטע שאחרת היה סצנת Cut-Scene, שימוש רב בהם יכול להתיש את השחקן ולתרום להרגשה שמפתחי המשחק החליטו שלא לשבור את הראש יותר מדי על מנת לבנות מכניקה מוצלחת שתאפשר למשחק להמשיך בצורה רגילה. הצלחת השימוש ב-QTE תלויה גם בכמותם לאורך המשחק, ובאיכותם – שלא ירגישו מטופשים.

קצת לפני שהסרטון נגמר, בסצינת Post-Credits כיאה ל Marvel, אנו זוכים בהופעה קצרצרה של מיילס מוראלס, הלא הוא ה- Ultimate Spider-Man, שירש את מקומו של פיטר פארקר לאחר שזה מת, עלילה המתרחשת ביקום מקביל לזה שרובכם מכירים. עדיין לא ברור כיצד מיילס ישתלב במשחק: האם הוא כאן כדי להצביע על כך שצפויים משחקים נוספים, בהם מיילס הופך להיות ה Spider-Man? האם הוא יהיה זמין בשלבים מסוימים במקביל לקו העלילה הראשי? או האם הוא יהיה זמין למשחק אחרי שתסיימו את המשחק בפעם הראשונה, ויאפשר לכם שימוש ביכולות אחרות הייחודיות לו, כמו יכולת ההסוואה? כל מה שנשאר הוא להמתין ולראות.

תאריך היציאה של המשחק עומד כרגע על 2018, כאשר לא ידוע מתי בדיוק במהלך שנה זו. נמשיך לעדכן אתכם בכל הקשור לעכביש השכונתי שלכם, בהמשך.